Kreu i ri i Institutit të Krimeve të Komunizmit dënon nderimin e Haxhi Lleshit

Nga Redaksia
Kreu i ri i Institutit të Krimeve të Komunizmit dënon nderimin e Haxhi Lleshit

Çelo Hoxha, kreu i sapozgjedhur i Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, dënoi nderimin me titullin “Nderi i Qarkut Dibër” të Haxhi Lleshit, ish-kryetar i Presidiumit të Kuvendit Popullor dhe një prej të besuarve të diktatorit Enver Hoxha.

Në një intervistë për News 24, Çelo Hoxha deklaroi se Haxhi Lleshi është firmëtar i të gjitha vrasjeve politike të ndodhura nga viti 1953 e derisa drejtoi Presidencën e Kuvendit Popullor, në vitin 1982:

“Haxhi Lleshi përfshihet në listën e përpiluar nga Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e Partisë Komuniste Shqiptare dhe të Ushtrisë Nacional Çlirimtare.

Në vitin 1995 me dekret të Presidentit të Republikës, Haxhi Lleshit iu hoqën të gjitha dekoratat dhe titujt e nderit për aktin kriminal të gjenocidit të ushtruar ndaj popullit shqiptar gjatë viteve të diktaturës komuniste.”

Çelo Hoxha tha se vendimi i Bashkisë Dibër për të nderuar Haxhi Lleshin, bie ndesh me ligjet në fuqi që dënojnë krimet e komunizmit.

Ai shprehu domosdoshmërinë e miratimit të dy ligjeve nga parlamenti shqiptar, ligjit të Lustracionit dhe Dekomunistizimit, si e vetmja mënyrë për të mos i vlerësuar dhe glorifikuar më personat që kanë kryer krime gjatë diktaturës.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>