Kryeministri holandez Rutte: Shqipëria jo gati për negociatat, Maqedonia më afër

Nga Redaksia
Kryeministri holandez Rutte: Shqipëria jo gati për negociatat, Maqedonia më afër

Kryeministri holandez Mark Rutte deklaroi se Shqipëria nuk është gati për të hapur negociatat me Bashkimin Europian.

Në një intervistë në Malin e Zi, kryeministri Rutte u shpreh:

“Holanda nuk kundërshton zgjerimin e BE-së, por nuk besojmë se Shqipëria është e gatshmë të fillojë tani bisedimet e pranimit […].”

Mark Rutte theksoi se Maqedonia e Veriut është “më afër këtij qëllimi”.

Pyetur nëse viti 2025 është një afat realist për pranimin e vendeve të BP-së në BE, kryeministri tha se BE nuk ka afate fikse, “por duhet të sigurohemi që të ndjekim rregullat dhe gjithçka duhet të jetë strikte dhe e drejtë.”

Lidhur me deklaratat e zyrtarëve maqedonas që propozojnë shqyrtimin veçmas të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, kryeministri Rutte tha se disa prej vendeve të BE-së nuk janë dakord:

“Disa të tjerë nuk e dëshirojnë atë, kjo është arsyeja pse në Këshillin e fundit Evropian kemi vendosur të mos bëjmë përparime në hapjen e negociatave me këto vende.”

Më 18 tetor 2019, Këshilli Europian vendosi të mos negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në dokumentin e përfundimeve të samitut, Këshilli shkoi se “Këshilli Europian do të rimarrë në shqyrtim çështjen e zgjerimit përpara samitit në maj të 2020, kur do të zhvillohet në Zagreb samiti BE-Ballkan Perëndimor.”

Shtetet që bllokuan hapjen e negociatave ishin Franca, Hollanda, Danimarka dhe Spanja.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>