Kryenegociatori Mazi takon ministrin grek Varvitsiotis

Nga Exit News
Kryenegociatori Mazi takon ministrin grek Varvitsiotis

Kryenegociatori për marrëveshjen e detit Zef Mazi takoi të mërkurën Ministrin e Jashtëm Përplotësues të Greqisë Miltiadis Varvitsiotis. Lajmi u bë i ditur nga kryeministria, ku në faqen zyrtare shkruan:

Më 16 shtator 2020, Kryenegociatori për negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian, Zoti Zef Mazi, u takua me Ministrin e Jashtëm Përplotësues të Republikës Greke, Zoti Varvitsiotis.Dy zyrtarët e lartë diskutuan ndikimin e vendimit pozitiv të Këshillit Europian në mars 2020 për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Duke e përshkruar atë si një vendim madhor, historik, për Shqipërinë, Kryenegociatori theksoi se Shqipëria vazhdon të përmbushë konkluzionet e Këshillit me përgjegjësi dhe vendosmëri edhe më të madhe për të dhënë rezultate”

Gjatë takimit Mazi dhe Varvitsiotis folën për ecurinë e Shqipërisë në fushën e sundimin e ligjit si dhe ranë dakort për të thelluar bashkëpunimin mes dy vendeve.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme