Kryesuesja e OSBE-së mbështet anëtarësimin e vendit në BE

Nga Exit News
Kryesuesja e OSBE-së mbështet anëtarësimin e vendit në BE

Ministrja e Jashtme e Suedisë dhe drejtuese e radhës e OSBE, Ann Linde shprehu mbështetjen e OSBE-së në reformat e vendit.

“Suedia mbëhstet integrimin e Shqipërisë në BE. Vendimini BE-së për të çelur bisedimet me Shqipërinë është një vazhdim i marrëdhënieve tona”, u shpre Linde gjatë konferencës për shtyp me ministren e Jashtme Olta Xhaçka të martën.

Ajo shprehu gadishmërinë për të bashkëpunuar për luftën kundër krimit të organizuar: “Ne duhet të forcojmë bashkëpunimin në luftën kundër krimti të organizuar përfshirë edhe për armët e vogla”

Linde ndodhet në Tiranë për të firmosur marrëveshjen për armët e vogla me qëllim rritjen e sigurisë. Ajo do të takohen mbasdite edhe me Presidentin Ilir Meta.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>