Kurti bën thirrje që BE-ja të përkrahet, pas kritikave nga treshja Rama-Vuçiç-Zaev

Nga Exit News
Kurti bën thirrje që BE-ja të përkrahet, pas kritikave nga treshja Rama-Vuçiç-Zaev

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti kërkoi që Bashkimi Evropian të mbrohej dhe përkrahej, duke folur në Forumin Strategjik të Bled-it në Slloveni.

“BE-ja duhet mbrojtur e përkrahur, për këtë qëllim të kryejmë reformat në vendet tona, në të njëjtën kohë të ecim dhe me zgjerimin e BE,” deklaroi Kurti.

Ai shtoi se besonte se Blloku kishte nevojë për reformim të sistemit vendimmarrës, gjë që do të arrihej duke ndërmarr hapa të guximshëm.

Kurti u shpreh se zgjerimi i BE-së me 6 vendet e Ballanit Perëndimor do ta bënte më të sigurtë perimetrin e saj të jashtëm.

Fjalimi i Kurtit ishte në kontrast me qëndrimet e mbajtura më herët nga presindenti serb Vuçiç dhe ai maqedonas, Zaev, të cilët kritikuan BE-në për sorollatje dhe mosmbajtje të premtimeve për përparim në procesin e integrimit. Po ashtu, edhe kryeminsitri Rama, nën tisin e ironisë,  i rikujtoi BE-në se vendi do të krijonte marrëdhënie me “të tretë” në rast se nuk do të përshpejtohej integrimi.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>