Kush e kundërshton kërkesën e PS-LSI për shtyrjen e afateve zgjedhore?

Kush e kundërshton kërkesën e PS-LSI për shtyrjen e afateve zgjedhore?

Kërkesa e PS-së dhe LSI-së drejtuar KQZ-së për të shtyrë afatin e regjistrimit të koalicioneve parazgjedhore ka shkaktuar reagime të shumta nga opozita e nga përfaqësues të KQZ-së.

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi e quajti kërkesën e koalicionit qeverisës antikushtetuese. Ai u shpreh se regjistrimi si koalicion është një e drejtë, jo detyrim dhe se PS-në e LSI-në nuk i ka detyruar askush të mos regjistrohen.

Zoti Bylykbashi tha se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk e ndryshon dot Kodin Zgjedhor dhe sikur të votojnë pro të shtatë anëtarët.

Nisma LIBRA, partia e deputetit Ben Blushi, e quajti kërkesën e PS-LSI si dëshmi për varësinë politike të KQZ-së nga qeveria.

“Libra denoncon këtë tentative, e cila nuk bëhet për të përmirësuar standardet zgjedhore, por për të mbyllur llogaritë e koalicionit qeveritar, i cili po saboton zgjedhjet me marrëveshje.”

Zoti Klement Zguri, anëtar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, po ashtu, theksoi se kërkesa e dy partive nuk është legjitime.

“Kërkesa e dy partive nuk është legjitime. Kërkuesit nuk kanë autorizim për këtë kërkesë. Përmbajtja e saj prek zgjedhjet, i prish ato.”

Zoti zguri theksoi se KQZ mund të ndryshojë afatet vetëm nëse ka një marrëveshje politike të të gjitha palëve.

Edhe ish-Ministri Manjani e ka komentuar kërkesën e dy partive duke shkruar:

“Tashmë zgjedhjet nuk drejtohen nga ligji,as Kushtetuta! Politika e konfliktit ja arriti të dalë mbi ligjin! Ligjërisht ska zgjedhje me 18!”

Kërkesa e PS-së e LSI-së u bë publike sot, që është dhe dita e fundit, sipas Kodit Zgjedhor, në të cilën koalicionet parazgjedhore mund të regjistrohen.

Afati i fundit i propozuar nga PS e LSI është data 2 maj, pasi sipas Kodit Zgjedhor deri më 29 prill çdo parti duhet të paraqesë listën e kandidatëve për çdo qark. Duke qenë se data 29 prill është ditë e shtunë, afati kërkohet të shtyhet deri në datën 2 maj.

Komisioni Qendror Zgjedhor nuk ka bërë ende asnjë deklaratë për këtë kërkesë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>