Kushtetuesja i dërgon Venecias një përkthim më të mirë të ligjit të Vetingut

Gjykata Kushtetuese i ka dërguar dje Komisionit të Venecias një version tjetër  të ligjit të Vetingut. Varianti i ri është i përkthyer në gjuhën angleze më mirë dhe nuk ka asnjë ndryshim thelbësor nga varianti i mëparshëm.

Kërkesa për ridërgimin e një përkthimi më të mirë ishte e Partisë Demokratike, e cila në variantin e dërguar ka gjetur terma të përkthyer në mënyrë jo korrekte që mund të ndikonin në mendimin e Komisionit.

Që prej fundit të tetorit, Gjykata Kushtetuese i ka kërkuar Komisionit të Venecias një opinion të paanshëm këshillues mbi “përputhshmërinë e ligjit me Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë.”

Ligji i Vetingut është një prej ligjeve shoqëruese më të rëndësishëm të reformës në drejtësi.

Ai u pezullua nga Gjykata Kushtetuese në tetor pas animimit të Partisë Demokratike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>