Kuvendi miraton ligjin për regjistrin e të dënuarve seksualë

Nga Exit Staff
Kuvendi miraton ligjin për regjistrin e të dënuarve seksualë

Akti Kombëtar i Regjistrimit të Kundërvajtjeve seksuale u miratua të enjten pasi Kuvendi votoi unanimisht në përfundim të seancës plenare.

Versioni i fundit i draftit të miratuar sot bazohet pothuajse tërësisht në projektligjin e përgatitur nga ekspertët e CRCA/ECPAT Albania, i paraqitur në parlament për miratim si projektligj për anëtarët privatë nga deputetja Erisa Xhixho në nëntor të vitit të kaluar.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se ligji do të lehtësojë komunikimin ndërmjet institucioneve dhe komuniteteve, do të mbrojë viktimat dhe do të kufizojë kontaktet fizike dhe virtuale. Ndërsa nuk do ta parandalojë plotësisht fenomenin, do të ndihmojë në parandalimin e rasteve.

Në fjalën e saj, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri të ditur se gjatë vitit 2021, mbi 2300 fëmijë në rrezik janë mbështetur nga programet e mbrojtjes sociale, ndërsa mbi 70 fëmijë janë marrë në mbrojtje.

Duke folur për shërbimet për viktimat e dhunës seksuale, Manastirliu tha se tashmë në Shqipëri funksionojnë tre qendra pritjeje urgjente.

“Sot është një ditë e re për mbrojtjen e fëmijëve dhe të gjithë viktimave të krimeve seksuale në Shqipëri”, – tha Altin Hazizaj, Drejtor Ekzekutiv i CRCA/ECPAT Shqipëri – “Iniciativa jonë ligjore dhe bashkëpunimi i madh me deputetët triumfoi kundër krimeve seksuale. Fituesit e sotëm janë të mbijetuarit e dhunës seksuale.”

Qëllimi i ligjit është të mbrojë çdo person nga krimet seksuale, veçanërisht fëmijët, me fokus parandalimin e krimeve seksuale. Pothuajse 80 për qind e krimeve seksuale në Shqipëri kryhen ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve.

EU funded RDN

Ky artikull është realizuar me mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian, në kuadër të Projektit “Reporting Diversity Network 2.0”, nën skemën e mbështetjes së granteve të vogla.

Përmbajtja e tij është përgjegjësi e vetme e “New Policy Group” dhe, si e tillë, nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Bashkimit Evropian apo të Rrjetit të Raportimit të Diversitetit 2.0.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>