Ligji i dekriminalizimit, Prokuroria kërkon heqjen e mandatit për Rakipin dhe Rahovicën

Ligji i dekriminalizimit, Prokuroria kërkon heqjen e mandatit për Rakipin dhe Rahovicën

Prokuroria i ka kërkuar sot Komisionit Qendror të Zgjedhjeve heqjen e mandatit të dy deputetëve, Aqif Rakipit të PDIU dhe Gledion Rehovica të LSI, në bazë të ligjit të dekriminalizimit.

Sipas informacioneve të deritanishme, prokuroria ka nisur hetime për Aqif Rakipin, deputet i Peqinit, kanë nisur 6 muaj më parë. Dyshohet se ai ka gënjyer për të shkuarën e tij kriminale në formularin e vetëdeklarimit.

I njëjti dyshim vlen dhe për deputetin Rehovica, të zgjedhur në Berat.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet të vendosë në ditët në vazhdim për heqjen e mandatit të dy deputetëve

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>