LinkedIn bllokon faqet e gazetarëve amerikanë në Kinë

Nga Exit News
LinkedIn bllokon faqet e gazetarëve amerikanë në Kinë

Linkedin bllokoi profilet e disa gazetarëve amerikanë nga platforma e kompanisë në Kinë këtë javë, duke cituar “përmbajtje të ndaluar”.

LinkedIn është një nga platformat e vetme të mëdha amerikane të mediave sociale që pajtohet me kërkesat e qeverisë kineze për të censuruar përmbajtjen dhe po kufizon atë që përdoruesit në Kinë mund të shohin.

Melissa Chan, një ish -korrespondente e Kinës e cila tani punon si gazetare në Berlin, postoi në Twitter se kishte marrë një email të ngjashëm më 28 shtator.

Greg Bruno, autori i një libri për veprimet e Kinës kundër tibetianëve, gjithashtu postoi në Twitter më 28 shtator se kishte marrë një email nga LinkedIn.

Profilet LinkedIn të shumë akademikëve, studiuesve, punonjësve të qeverisë dhe të tjerëve në të gjithë botën janë prekur muajt e fundit.

Qeveria kineze ka shtyrë prej kohësh kompanitë amerikane të internetit të censurojnë në mënyrë që të mbeten në tregun e madh të Kinës, por shumë kompani amerikane fillimisht refuzuan. Si rezultat, faqet e internetit të Facebook, Twitter, YouTube dhe Instagram janë bllokuar prej kohësh në Kinë.

Por në shkurt 2014, LinkedIn u pajtua me kërkesat e Kinës për një version të filtruar të platformës së tij të rrjeteve profesionale, dhe në këmbim, LinkedIn u bë një nga kompanitë e pakta të mediave sociale në SHBA me operacione të rëndësishme atje.

Deri në vitin 2019, LinkedIn kishte 44 milion përdorues në Kinë, duke e bërë atë bazën e tretë më të madhe të përdoruesve të LinkedIn, pas SHBA me 150 milion përdorues dhe Indisë me 52 milion përdorues.

Në Mars 2021, rregullatorët e internetit të Kinës ndëshkuan LinkedIn për dështimin e censurimit të përmbajtjes politike në platformën e saj me bazë në Kinë, pezullimin e regjistrimeve të reja për një muaj dhe kërkimin nga kompania që të paraqesë një rishikim të vetvetes tek autoritetet.

Tre muaj më vonë, LinkedIn filloi të censuronte në mënyrë agresive profilet e LinkedIn të akademikëve dhe gazetarëve të shquar jashtë Kinës, profilet e të cilëve përmendën informacione të ndjeshme politikisht, përfshirë masakrën në Sheshin Tiananmen.

Anëtarët e Kongresit tashmë kanë filluar të kërkojnë më shumë transparencë nga LinkedIn. Më 24 shtator, republikani Jim Banks i dërgoi një letër kompanisë, duke kritikuar bllokimet dhe duke pyetur nëse LinkedIn i kishte dorëzuar ndonjëherë të dhënat e përdoruesve amerikanë qeverisë kineze.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>