Lojrat Olimpike, Kina fiton më shumë medalje ari se çdo vend tjetër

Lojrat Olimpike, Kina fiton më shumë medalje ari se çdo vend tjetër

Dita e parë e Lojrave Olimpike u mbyll sot, 24 korrik me 11 medalje ari. Vendi me më shumë medalje ari ishte Kina me 4 medalje, 3 medalje ari — qitje, peshëngritje dhe skermë.

Medalje ari fituan edhe 9 vende, Italia (Taekwondo), Japonia (Judo, burra mosha 60 kg), Korea (Gjuajtje me Hark), Ekuador (Ciklizëm në rrugë), Hungaria (Skermë), Kosova(Judo), Irani (Qitje) dhe Tajlanda (Taekwondo).

Ndërsa medalja argjendi morrën 11 vende dhe medalje bronzi 13 vende.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme