LSI kundër Tahirit – Akuza dhe kundërakuza

LSI kundër Tahirit – Akuza dhe kundërakuza

Denoncimi i Lëvizjes Socialiste për Intregrim se në Vorë, mbështetës të PS-së, në bashkëpunim me ish-ministrin Tahiri, po shpërndajnë para në këmbim të votës, ka shkaktuar reagime e kundërreagime nga vetë Zoti Tahiri dhe nënkryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi.

Denoncimi i LSI

Eriona Bixha, kandidatja për deputete e LSI në qarkun Tiranë, në një konferencë për shtyp sot, deklaroi:

“Dua publikisht të denoncoj drejtuesin e shit-blerjes së votave në bashkinë e Vorës, shtetasin Agim Kajmaku i cili e ka shndërruar makinën e tij në një bankë kun ë bashkëpunim të plotë me komisariatin e bashkisë Vorë dhe për këtë mund ta verfikoni nga tabulatet telefonike dhe në përkrahjen e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahirit cdo natë organizojnë skemën e shpërndarjes së parave shtëpi më shtëpi.”

Kandidatja e LSI-së vazhdoi më tej denoncimin e saj duke përmendur dhe emra të tjerë që blejnë votat në Gjokaj, Picar e Bërcull.

Reagimi i Saimir Tahirit

Menjëeherë pas akuzave, ish-ministri i Punëve të Brendëshme Saimir Tahiri reagoi përmes një statusi në Facebook, ku ndër të tjera Zoti Tahiri i drejtohet drejtëpërsëdrejti Ilir Metës, ish-kryetarit të LSI-së.

Zoti Tahiri shprehet se Meta prej kohësh “i bie në qafë dhe hedh baltë mbi të”:

“Pagove para që të nxish Policinë e Shtetit dhe mua personalisht. Më vure pas një hafije tënden si zv.ministër që arriti deri në çmendurinë e tentativës për të përgjuar zyrën time!

Ke javë të tëra që sa ti, sa gruaja jote, sa kryeshërbëtori yt, sa luanët e kotelet e kazanit tënd politik, merreni me mua duke sajuar lloj-lloj idiotësish, për gjoja presione policore e blerje votash! Se kush është tregtari më i madh i blerjes së votave dhe i vendeve të punës në Shqipëri, këtë e di i madh e i vogël!”

Në media, gjithjë është përfolur për një marrëdhënie të tensionuar mes Ilir Metës e Sajmir Tahirit, aq sa shpeshherë është supozuar se shkarkimi i Tahirit nga posti i ministrit ishte kërkesë e Metës.

Nëse Meta ka kërkuar shkarkimin e Tahirit, ndoshta nuk do të vërtetohet asnjëherë, por marrëdhënia e vështirë mes të dyve pranohet dhe nga zoti Tahiri kur shkruan:

“U bë një kohë e gjatë që më bie në qafë duke hedhur baltë mbi mua dhe t’a kam thënë në sy kur kishim ende komunikim bashkë se je gabim!”

Përgjigjia e Monika Kryemadhit

Nënkryetarja e LSI-së dhe bashkëshortja e Ilir Metës, Monika Kryemadhi është mjaftuar me një frazë të shkurtër si përgjigje ndaj akuzave të Tahirit:

“Përshëndes Saimir Tahirin me këngën “Mos pi mall, bëj palestër”. Suksese në jetë dhe shihemi më 26 Qershor”

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>