LSI: Raporti i OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet e 25 prillit provon masakrën zgjedhore

LSI: Raporti i OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet e 25 prillit provon masakrën zgjedhore

Sekretari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi të hënën se raporti përfundimtar i OSBE/ODIHR-it vërtetonte “masakrën zgjedhore” të denoncuar nga partitë e opozitës.

Sipas tij, raporti denoncon shitblerjen e votës, përdorimin e paligjshëm të të dhënave të qytetarëve si dhe përdorimin e adminsitratës dhe mediave nga qeveria për të ndikuar rezultatine zgjedhjeve.

Vasili, në një status në rrjetin Facebook, i shoqëroi pretendimet  me disa citime, të cilat la të kuptohet se janë të shkëputura nga raporti përfundimtar i zgjedhjeve.

“Ndaj beteja per zgjedhje te lira dhe te ndershme eshte dhe mbetet nje beteje e shenjte dhe pa asnje kompromis per te shpetuar te tashmen dhe te ardhmen e Shqiperise nga rrenimi rilindas,” përfundoi Vasili.

Vasili me gjasa i referohet raportimeve në disa media online, të cilat kanë shkruar se raporti në fjalë thekson probleme me shitblerjen e votës, por ai ende nuk është publikuar.

Raporti përfundimtar i OSBE/ODIHR-it mbi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021 pritet të publikohet në mbrëmje.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>