Lubonja: Eksodi dhe imigracioni favorizojnë mafjen e pushtetit

Fatos Lubonja, në një intervistë të dhënë për VOA mbi temen e emigracionit, thotë që emigrimi masiv drejt Gjermanisë nga shqiptarët tregon dështimn e klasës drejtuese të katër pushteteve (politik, ekonomik, juridik dhe mediatik) në këto 25 vite të tranzicionit shqiptar. Për më teper, ai thotë që atë që largohen nga vendi e bënë këtë pasi nuk ka një të ardhme apo lekët për të paguar rryshfetet që kërkohen si nga e majta, ashtu dhe nga e djathta. Por më e keqja, sipas Lubonjës, është se të rinjtë kanë braktisur praktikën demokratike, pasi janë të shtypur nga arroganca dhe indiferenca e pushtetit politik dhe janë mbyllur në vetvete dhe nuk marrin pjesë në ndryshimet që shoqeria ka nevojë.

Një mënyre për të dalë është prospektiva e pamjaftueshme e një lëvizjeje kulturore për demokratizimin dhe emancipimine e shoqerisë dhe një lëvizje popullore, por sot nuk ekziston asnjëra. Nga kjo lëvizje mund të dilet vetëm me kurajon civile dhe angazhim të gjerë demokratik në shoqëri.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>