Lufta kundër Covid-19, Serbia dhe Mali i Zi aplikojnë për fonde nga BE-ja

Nga Exit News
Lufta kundër Covid-19, Serbia dhe Mali i Zi aplikojnë për fonde nga BE-ja

Serbia dhe Mali i Zi do të aplikojnë për fonde nga Fondi i Solidaritetit të BE-së, vënë në dispozicion të shteteve anëtare dhe atyre që kanë të hapura negociatat me BE-në, për të luftuar Covid-19.

Kabineti i Ministrit për Integrime Evropiane të Serbisë konfirmoi për EuropeanWesternBalkans se janë lidhur drejtpërdrejtë me Drejtorinë e Përgjithshme për Politikat Rajonale të BE-së, e cila është përgjegjëse për menaxhimin e Fondit.

Bashkimi Evropian miratoi disa ndryshime në Rregulloren për Fondin e Solidaritetit të BE javën e kaluar, duke zgjeruar fushat për të cilat mund të përdoren këto fonde. Më parë fondet përdoreshin vetëm për rastet e fatkeqësive natyrore, ndërsa tani janë të përfshira dhe emergjencat e shëndetit publik.

“Puna për përgatitjen e aplikacionit kanë filluar. Do të dorëzohet në përputhje me procedurat dhe afatet e përcaktuara me tekstin e ndryshuar të Rregullores ”, konfirmoi për EWB kabinetin e Ministrit serb të Integrimit Evropian.

Ata gjithashtu kujtuan që Ministrja Jadranka Joksimović paraqiti një kërkesë për mbështetje pas përmbytjeve katastrofike të vitit 2014 dhe Serbia mori 60,2 milion Euro për rindërtim nga Fondi i Solidaritetit i BE-së në 2015.

Kryenegociatori i Malit të Zi me BE-në Aleksandar Drljević konfirmoi gjithashtu se Mali i Zi do të kërkojë mbështetje tek BE.

“Mali i Zi, përmes komunikimit me Drejtorinë e Përgjithshme për Politikat e Fqinjësisë dhe Zgjerimin dhe Drejtorinë e Përgjithshme për Politikë Rajonale të Komisionit Evropian, do të aplikojë për burimet e Fondit të Solidaritetit të BE-së, në mënyrë që të kapërcejmë pasojat e epidemisë në mënyrë sa më efektive që të jetë e mundur “, Drljević i tha Pobjeda.

LEXO  Rekordi i ri i koronavirusit, 86 viktima në 24 orë

EWB raportoi muajin e kaluar se Komisioni Evropian dorëzoi një propozim për të ndryshuar legjislacionin ekzistues për Bashkimin Evropian të Solidaritetit në Këshill dhe në Parlamentin Evropian më 13 Mars. Versioni i ndryshuar hyri në fuqi më 30 mars.

Fondi i Solidaritetit i BE-së është themeluar në 2002, por deri më tani ka përdorur vetëm në situata të fatkeqësive të mëdha natyrore si përmbytje, stuhi, tërmete, shpërthime vullkanike, zjarre në pyje dhe thatësira.

Deri më tani, Serbia ka regjistruar 1908 raste COVID-19 dhe 51 vdekje; Mali i Zi ka 223 raste dhe 2 vdekje. Vendet kanë negociuar pranimin e tyre në BE që përkatësisht nga 2014 dhe 2012.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>