Luljeta Progni sjell vuajtjet e kampeve të internimit përmes “Azizit”

Luljeta Progni sjell vuajtjet e kampeve të internimit përmes “Azizit”

Filmi “Azizi” bazuar në rrëfimet e të mbijetuarve në kampet e internimit të regjimit enverist, u shfaq dje për herë të parë në Kinema Millenium.

Producentja dhe skenaristja e filmit, gazetarja Luljeta Progni tregon se filmi është historia e vërtetë e Aziz Ndreut, një i mbijetur që kaloi të gjithë jetën në kampet e Kuçovës, Beratit, Turanit dhe Tepelenës:

“Në pranverën e vitit 1948, Azizi 14 vjeçar, bashkë me nënën dhe motrat dëbohen drejt kampeve të internimit.

Regjimi komunist shpërnguli me dhunë nga shtëpitë e tyre mijëra familje, kryesisht fëmijë, gra e të moshuar, shumë prej të cilëve nuk u kthyen kurrë në vendlindje. Një pre tyre është Azizi, personazhi kryesor i filmit, i cili rrëfen ngjarjet në kampet e Kuçovës, Beratit, Turanit dhe Tepelenës.

Azizi përjeton vdekjen e qindra fëmijëve prej urisë dhe sëmundjeve, humbjen e nënës dhe ngjarje që ndodhin çdo ditë mes të internuarve në kushtet e mbijetesës.
Në kampin e Tepelenës, pas një aksidenti gjatë punës për transportin e druve në mal, Azizi shtrohet në infermieri për t’u kuruar dhe më pas emërohet ndihmësinfermier. Përparësja e bardhë i jep mundësinë që të jetë më pranë vuatjeve të të internuarve, duke i ndihmuar me sa mundet.

Pas mbylljes së kampit, Azizi i mbetur vetëm, lë përparësen e bardhë dhe vazhdon internimin larg vendlindjes edhe për 37 vite të tjera deri në rrëzimin e regjimit komunist. Filmi përfundon me lindjen e djalit të parë të Azizit në barakë, në internim, shpresë që Azizi vetë gjatë një intervistë e quan të humbur.”

Gjatë 90 minutave, historia tregohet pa ndryshuar asnjë emër, kronologji, apo episod. Personazhet në film janë me emrat e tyre të vërtetë, ngjarjet që zhvillohen dhe dialogu mes personazheve është gjithashtu ai i dokumentuar në kujtesën e tyre. dhe skenografia e mbështetur mbi artefaktet e kohës.

Filmi, që është xhiruar në artefaktet e mbetura prej kampeve, vjen si një kontribut modest për kujtesën dhe për jetën e mijëra shqiptarëve që humbën në kampet e internimit të diktaturës komuniste.

Filmi “Azizi” u mbështet nga Fondacioni Konrad Adenauer në Tiranë dhe kontribut të vyer dhanë qytetarë të thjeshtë të Shkodrës e Beratit që i dhanë jetë personazhit të Azizit dhe viktimave të tjera të kampeve të internimit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>