Macron propozon që 5% e vaksinave të dërgohen në vendet e varfra

Nga Exit News
Macron propozon që 5% e vaksinave të dërgohen në vendet e varfra

Presidenti i Francës Emanuel Macron propozoi të enjten që 5% e vaksinave të dërgohen në vendet e varfra, sidomos në Afrikë.

Ndërsa Britania përgatitet të presë  shtetet e G7 të premten nën kryesinë e Boris Johnson, Macron bëri këtë propozim.

Johnson pritet të ec me një plan paralel për të shkurtuar kohën e nevojshme për krijimin e vaksinave.

Propozimi i Francës vjen teksa udhëheqësit e G7 përballen me akuza se ata kanë porositur kolektivisht më shumë se 1.5 miliardë vaksina mbi shumën që kërkojnë popullatat e tyre. Po ashtu kritikohen se rusët dhe kinezët janë para tyre, të cilët tashmë po ofrojnë vaksina direkt në vendet e varfra ndërsa perëndimi i pasur ruan një tepricë e madhe.

Iniciativa e Macron pranon perceptimin se perëndimi po injoron gjendjen e të varfërve, kur në fakt po financon një plan kompleks për të siguruar vaksina.

Shumë prej vaksinave që sistemi ndërkombëtar po financon ende nuk kanë përmbushur miratimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe mund të mos jenë të përshtatshme për shpërndarje në zonat e largëta rurale.

Macron i tha Financial Times: “Është një përshpejtim i paparë i pabarazisë globale dhe është politikisht i paqëndrueshëm, gjithashtu sepse po hap rrugën për një luftë mbi vaksinat”.

Takimi i G7 do të jetë forumi i parë global shumëpalësh i ndjekur nga Joe Biden që nga zgjedhja e tij dhe premton të rindërtojë aleancat globale të SHBA-së të shkatërruara nga katër vitet e politikave të Trump.

G7 përbëhet nga SH.B.A., MB, Gjermania, Franca, Italia, Kanada dhe Japonia.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>