Mali i Zi arrin marrëveshje me 3 banka për shlyerjen e kredisë ndaj Kinës

Nga Exit News
Mali i Zi arrin marrëveshje me 3 banka për shlyerjen e kredisë ndaj Kinës

Ministri i Financave të Malit të Zi ka njoftuar arritjen e një marrëveshje me 3 banka perëndimore, 2 amerikane dhe një franceze, për pagesën e kredisë ndaj bankës kineze për ndërtimin e një autostrade në Podgoricë.

“Ne kemi ulur normën e interesit për borxhin ndaj Exim Bank të Kinës nga 2% në dollarë në 0.88% në euro”, citon gazeta Pobjeda Ministrin e Financave.

Mali i Zi më parë i ka kërkuar BE-së ndihmë për të shlyer një hua prek $ 1 miliardë kineze për një projekt të papërfunduar të autostradës që ka dëmtuar financat e tij.

Në 2014, vendi nënshkroi një marrëveshje me ExIm Bank të Kinës për të financuar 85 përqind të kostos së një rruge me një hua me vlerë gati 1 miliard dollarë, shkroi dje Financial Times.

Kina ka një të katërtën e borxhit të Malit të Zi dhe pavarësisht vonesave masive në ndërtimin e autostradës, ripagimi i parë pritet në korrik.

Nëse Mali i Zi nuk do të paguajë, sipas kushteve të kontratës, Kina ka të drejtën për të marrë pjesën e tokës së Malit të Zi si kolateral.

 

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>