Mali i Zi hap zyrtarisht kapitullin e fundit të bisedimeve me BE-në

Nga Exit News
Mali i Zi hap zyrtarisht kapitullin e fundit të bisedimeve me BE-në

Mali i Zi hapi të martën zyrtarisht kapitullin 8  — Konkurueshmëria, gjatë Konferencës Ndërqeeveritare BE- Mali i Zi të mbajtur në Bruksel.

“I kënaqur që Mali i Zi sot hapi kapitullin e fundit, mbi konkurueshmërinë , në konferëncën e hapjen me BE”, shkroi në teitter Komisioneri për Zgjerim Oliver Varhelyi.

Ai tha se ky është një sinjal i qartë që aganzhimi i BE.së në BallkaniN perëndimor dhe për politikat e zgjerimit, duke shtuar se fokusi do të jetë në reformat për zbatimin e ligjit.

BE hapi bisedimet me Malin e Zi në vitin 2012. Deri më tani janë hapur, vendi ka mbyllur 3 kapituj nga 33 në total.

 

Botuar në EuropeanWesternBalkans/Përshtatur nga Exit News

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>