Maqedoni, Gruevski jep dorëheqjen nga drejtimi i VMRO-DPMNE

Maqedoni, Gruevski jep dorëheqjen nga drejtimi i VMRO-DPMNE

Ish-Kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski u dorëhoq sot nga drejtimi i partisë VMRO-DPMNE, që aktualisht është në opozitë.

Dorëheqja e Gruevskit vjen pas humbjes së madhe në zgjedhjet lokale. Zgjedhjet u kontestuan shumë nga Gruevski i cili pretendon se partia e Zaev ka blerë votat dhe ka shantazhuar qytetarët.

Media maqedonase gjithsesi shkruan se gjatë zgjedhjeve lokale, është vënë re dhe zhgënjim i votuesve dhe militantëve të VRMO-DPMNE pas akuzave ndaj Gruevskit.

Nikola Gruevski po përballet aktualisht me akuza për korrupsion dhe shpërdorim të detyrës pas skandalit të madh përgjimi, që çoi Maqedoninë në zgjedhje të parakohshme.

Lajme te ngjashme