Mbërrijnë 149 refugjatë afganë në Maqedoninë e Veriut

Nga Exit News
Mbërrijnë 149 refugjatë afganë në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut, mbërriti grupi i parë i afganëve që do të strehohen përkohësisht derisa t’iu rregullohen dokumentacionet për qëndrim afatgjatë në Shtetet e Bashkuara.

Në aeroportin e Shkupit mbërritën 149 qytetarë afganë, kryesisht persona që kanë punuar në organizatat ndërkombëtare, si dhe familjet e tyre.

Maqedonia e Veriut ka thënë se do të strehojë gjithsej 750 afganë.

Afganët janë dërguar për t’u strehuar në dy hotele në periferi të Shkupit.

Disa parti opozitare kundërshtuan vendimin e qeverisë për strehimin e afganëve duke i konsideruara ata si të rrezikshëm për sigurinë e vendit.

Ndërkohë, kryeministri Zoran Zaev, tha se ata nuk rrezikojnë sigurinë e vendit ndërsa shtoi se vendimi për t’i strehuar dëshmon humanizëm kundrejt njerëzve të pafajshëm që iu rrezikohet jeta.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>