Mbështetësit e Trumpit në protestë, pretendojnë manipulime me votat

Nga Exit News
Mbështetësit e Trumpit në protestë, pretendojnë manipulime me votat

Mijëra mbështetës të presidentit Donald Trump janë mbledhur në Uashington për të protestuar kundër shpalljes së kandidatit demokrat Joe Biden si fitues të zgjedhjeve presidenciale.

Duke mbështetur pretendimet e Trumpit për manipulime të votave, ata kërkojnë rinumërimin e votave.

Në protestën e së shtunës kanë deklaruar pjesëmarrjen dhe grupet e ekstremit të djathtë dhe anti-qeveritar si ‘Proud Boys’, ‘Oath Keepers’ dhe ‘QAnon’.

Megjithëse deri tani ende nuk ka mbaruar procesi i numërimit në të gjithë vendin, kandidati demokrat Joe Biden ka siguruar fitoren me të paktën 306 vota elektorale, nga 270 të nevojshme.

Pak orë më parë, Biden forcoi pozitat e tij duke fituar dhe votat elektorale të Xhorxhas,

duke e bërë atë kandidatin e parë demokrat që fiton në këtë shtet që nga viti 1992.

 

Lajme te ngjashme