Mbetjet pushtojnë rrugët në Durrës, asnjë reagim për zgjidhjen e situatës

Nga Exit News
Mbetjet pushtojnë rrugët në Durrës, asnjë reagim për zgjidhjen e situatës

Ndonëse prej disa javësh ka nisur sezoni turistik, qyteti i Durrësit ndodhet në situatë emergjente sa i takon plehrave të cilat nuk grumbullohen prej ditësh.

Koshat në rrugët e qytetit janë tejmbushur dhe nuk janë pastruar pasi Bashkia Durrësit ende nuk ka marrë një vendim për menaxhimin e mbetjeve.

Durres plehrat

Situata më kritike raportohet në zonat periferike të qytetit pasi kamionë të ndërmarrjeve shtetërore i kanë shkarkuar atje mbetjet duke krijuar një situatë mjedisore emergjente.

Kjo ka bërë që banorët e  lagjes 14 në Shkozet të dalin në protestë duke kërkuar largimin e plehrave që aty.

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi deklaroi më herët në një konferencë për shtyp se situata do të zgjidhet brenda dy ditëve të ardhshme por nënvizoi se ministria e që ai drejton nuk është përgjegjëse për këtë çështje.

“Kjo është përgjegjësi përtej ministrit të Brendshëm është një përgjegjësi e pushtetit vendor, është përgjegjësi kontraktuale e pushtetit vendor me kompaninë që ofron shërbimet në raste të tilla. Është një përgjegjësi rregullatore, aq sa luan një rol dhe Ministria e Mjedisit”, tha Çuçi.

Nga ana tjetër, kryetarja e Bashkisë, Emirjona Sako është shprehur se po bëjnë ç’është e mundur për të gjetur zgjidhje në landfillde të miratuara.

Durrësi u përball me të njejtën situatë edhe një vit më parë, por atëhere u vendos që mbetjet të depozitoheshin në landfilldin e Sharrës në Tiranë. Kontata e përkohëshme e Bashkisë Durrës me “Integrated Energy” përfundoi në fillim të qershorit dhe prej atëherë mbetjet nuk janë pastruar më në qytet.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ndërkohë i ka kërkuar qeverisë të financojë një kontratë 10 vjeçare me kompaninë “Integrated Energy” për djegien e mbetjeve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>