PD kërkon ngritjen e tre komisioneve hetimore

Nga Exit News
PD kërkon ngritjen e tre komisioneve hetimore

Partia Demokratike kërkon ngritjen e tre komisioneve hetimore parlamentare për zgjedhjet e 25 prillit, çështjen Becchetti dhe inceneratorët.

Grupi parlamentari i PD u mblodh në një takim në selinë e partisë për të diskutuar propozimet që do të bëjë opozita në Kuvend.

Kreu i PD, Lulzim Basha tha se do të kërkohet ngritja e tre komisioneve hetimore parlamentare:

PD do të kërkojë ngritjen e një komisioni parlementar për zgjedhjet e 25 prillit për të hetuar akuzat e opozitës lidhur me keqpërdorimin e aseteve publike në favor të PS dhe grumbullimin e të dhënave personale të votuesve të Tiranës.

Basha propozoi gjithashtu ngritjen e një komisioni parlamentar për çështjen Becchetti dhe një për Inceneratorët.

Çështja Becchetti ka të bëjë me gjyqin e humbur në Gjykatën e Arbitrazhit nga Shqipëria e cila detyrohet t’i paguajë biznesmenit italian 120 mln euro.

Në lidhje me inceneratorët, opozita akuzon qeverinë se tenderat për ndërtimin e tyre janë korruptivë.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme