Mbyllen hetimet për pallatet e shembura nga tërmeti në Durrës, 16 të akuzuar

Nga Exit News
Mbyllen hetimet për pallatet e shembura nga tërmeti në Durrës, 16 të akuzuar

16 persona do të gjykohen për ndërtimet e pallateve në Durrës, të cilët u shembën gjatë tërmetit të 26 nëntorit dhe shkaktuan 23 viktima.

Prokuroria e Durrësit përfundoi të premten hetimet dhe ka dorëzuar dosjen në gjykatë.

Akuzat që rëndojnë mbi 16 të akuzuarit janë ‘vrasje nga pakujdesia’, ‘shpërdorim detyre’ dhe ‘falsifikim dokumentesh’:

 1. Ramiz Shehu, i akuzuar për ‘vrasje nga pakujdesia’ 8 herë.
 2. Nevjana Isufi, për falsifikim dokumentesh
 3. Abdulla Osmani, i akuzuar për ‘vrasje nga pakujdesia’, 2 herë
 4. Ruzhdi Xheka, i akuzuar për ‘vrasje nga pakujdesia’, 2 herë
 5. Arben Isaku, i akuzuar për ‘shpërdorim detyre”,
 6. Aldo Dakoveli, i akuzuar për ‘shpërdorim detyre”
 7. Artur Terziu, i akuzuar ‘falsifikim dokumentesh’ dhe ‘shpërdorim i tokës’
 8. Artur Çela, i akuzuar për ‘shpërdorim detyre”
 9. Klajdi Lame, i akuzuar për ‘shpërdorim detyre”
 10. Flamur Gjuzi, i akuzuar për ‘shpërdorim detyre”
 11. Albrend Qetka, i akuzuar për ‘shpërdorim detyre”
 12. Skerdi Bello, i akuzuar për ‘shpërdorim detyre”
 13. Artenis Malko, i akuzuar për ‘shpërdorim detyre”
 14. Dëshira Qato, i akuzuar për ‘vrasje nga pakujdesia’.
 15. Arben Qato, i akuzuar për ‘shpërdorim detyre”
 16. Kujtim Hasa, i akuzuar për ‘shpërdorim detyre”

Ndërsa për dy persona, Dëfrim Celamin dhe Ahmet Dodën, prokuroria vendosi pushim e hetimeve.

Në tërmetin e 26 nëntorit, humbën jetën 51 persona, si pasojë e shembjes së pallateve e ndërtesave në Durrës e Thumanë.

Siç Exit News ka shkruar më parë, është e qartë se për disa nga godinat, shkaku përcaktues për shembjen e tyre, kanë qenë veprime të paligjshme të ndërtuesve apo përdoruesve të tyre dhe neglizhenca e shtetit.

Ndërkohë, tërmeti ka shërbyer si prozhektor që ka nxjerrë në pah një masakër të vërtetë kriminalo-urbane në Durrës, Tiranë dhe mjaft qytetete të tjera.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme