Me 97 vota pro, Kuvendi miraton Komisionin Hetimor për shkarkimin e Metës

Nga Exit News
Me 97 vota pro, Kuvendi miraton Komisionin Hetimor për shkarkimin e Metës

Kuvendi miratoi ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, me 97 vota pro dhe 6 kundra.

Komisioni Hetimor u miratua të enjten nga Komisioni i Ligjeve, bazuar në justifikimi e shkeljes së paanësisë në zgjedhjet e parlamentare 2021. Komisioni do të drejtohet nga deputeti Alket  Hyseni dhe ka afat pune 1 muaj.

Nisma për shkarkimin e Metës u morr nga 49 deputetë socialistë.

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Meta do të shkarkohet para përfundimit të mandatit të këtij Kuvendi.

Lajme te ngjashme