Mediu: Opozita parlamentare nuk kupton çfarë po kërkon

Mediu: Opozita parlamentare nuk kupton çfarë po kërkon

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu e konsideron draftin e opozitës parlamentare për ndryshimin e sistemit zgjedhor si “diçka të hartuar nga Partia Socialiste”.

“Unë shpresoj që Murrizi e të tjerët të dinë se çfarë kanë propozuar. Ata kanë propozuar që të mos ketë koalicione opozitare kundër qeverisë. Kjo do të thotë që PS vjedh vota të djathta.” – tha Mediu.

Aleati i Demokratëve akuzoi deputetët e opozitës parlamentare se nuk e kuptojnë atë që kanë kërkuar me ndalimin e koalicioneve dhe vendosjen e pragut 5% për partitë politike.

“Nuk e kuptojnë se çfarë kanë firmosur. Mendoj se ndoshta ia vlente që dolëm nga parlamenti si opozitë, por problemi ishte se u futën disa individë që nuk duhet të hynin në Kuvend.” – tha Mediu në Real Story.

1 koment

  1. Arsen 16 Qershor, 2020 në 9:16 am

    Edhe sikur te hiqen kualicionet , opozita e bashkuar duhet te dali vetem me nje sigel , ate te PD. Te gjitha partite pjese e opozites, lsi, pr, lzhk, demokristian, agrar , ballist , monarkist etje. PD duhet te fusi ne listat e saj rreth 15 deputete te partive e tjera opozitare ne vende tte sigurta. Ne kete menyre opozita i mbledh perseri votat bashke dhe i kalon 55 % te votueseve. Plani i Rames do deshtoje sido qe te jete

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme