Merkel dënon sulmin terrorist në Vjenë

Nga Exit News
Merkel dënon sulmin terrorist në Vjenë

Kancelarja gjermane Angela Merkel dënoi sulmin terrorist të ndodhur të hënën në darkë në Vjenë.

Ajo tha se terrori islamik është armik i përbashkët i të gjitha shteteve.

“Lufta kundër këtyre vrasësve dhe atyre që i nxisin – është lufta jonë e përbashkët. Solidaritet me Austrinë.” shkroi zëdhënësi i Merkelit në Twitter.

Nga sulmi të hënë në darkë, 4 persona kanë humbur jetën ndërsa 15 të tjerë janë plagosur.

Policia ende nuk e di se sa persona kanë qënë pjesë e sulmit. Shefi i policisë së Vjenës tha se “për momentim jemi të sigurtë që ka qënë më shumë se një persona. Po hetojmë.”

Policia po ekzaminon 20 mijë video të xhiruara nga personat e rastësishëm.

Policia e vrau personin që nisi sulmin me armë, jashtë kishës Rupert. Ai mbante një pushkë, armë dhe municione.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>