Meta apel qeverisë të ndalojë ndërtimin e hidrocentralëve në Vjosë

Nga Exit News
Meta apel qeverisë të ndalojë ndërtimin e hidrocentralëve në Vjosë

Presidenti Ilir Meta i ka bërë thirrje qeverisë që të ndalojë ndërtimin e hidrocentraleve në Vjosë.

Pas një takimi për përfaqësues të Qendrës Ndërkombëtare Shkencore dhe Kërkimore për Vjosën, Meta shkroi në Facebook:

“E ardhmja e Vjosës nuk mund të jetë kurrsesi shkatërrimi i saj përmes ngritjes së hidrocentaleve, por vetëm shpallja si Park Kombëtar, që do të sillte impakt pozitiv e zhvillim të qëndrueshëm për zonën.

Koha që qeveria të dëgjojë zërin e qytetarëve dhe të 776 shkencëtarëve nga e gjithë bota për mbrojtjen e kësaj pasurie natyrore kombëtare dhe ndërkombëtare.”

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>