Vriten 38 protestues në një ditë në Mianmar

Nga Exit News
Vriten 38 protestues në një ditë në Mianmar

38 protestues u vranë në Mianmar të mërkurën, konfirmuan Kombet e Bashkuara (KB), duke shënuar kështu ditën më të keqe të dhunës që nga fillimi i protestave kundër sundimit ushtarak.

Forcat e sigurisë hapën zjarr ndaj protestuesve të shumë dhe të paktën dy nga viktimat besohet të jenë fëmijë adoleshentë.

Demonstrata masive janë duke u zhvilluar në të gjithë vendin që kur ushtria mori kontrollin në 1 Shkurt.

Kjo vjen një ditë pasi fqinjët e Mianmarit bënë thirrje për përmbajtje.

Christine Schraner Burgener, i dërguari i KB në Mianmar e përshkroi të mërkurën si “dita më e përgjakshme” që prej grushtit të shtetit më 1 shkurt. Ajo tha se më shumë se 50 njerëz kanë vdekur që nga ajo kohë.

Ushtria mori pushtetin përmes grushtit të shtetit dhe arrestoi udhëheqësit e zgjedhur, duke përfshirë Aung San Suu Kyi. Protestuesit po bëjnë thirrje për lirimin e tyre dhe për t’i dhënë fund sundimit ushtarak.

Ushtria pretendon se zgjedhjet janë manipuluar, por ushtria nuk ka dhënë asnjë provë për këto akuza .

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>