Ministri gjerman Maas: Bisedimet me Shqipërinë dhe RMV nisin nëse vendet vazhdojnë reformat

Nga Exit News
Ministri gjerman Maas: Bisedimet me Shqipërinë dhe RMV nisin nëse vendet vazhdojnë reformat

Gjermania është e gatshme të nis bisedimet më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut “nëse ato tregojnë se i marrin seriozisht reformat dhe shtetin e së drejtës”.

Kështu u shpreh Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, në një konferencë për shtyp pas takimti të ministrave të jashtëm të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, në kuadër të procesit të Berlinit, më 8 qershor.

“Ne duhet të japim një platformë këtyre vendeve që të vazhdojnë drejt integrimit”, u shpreh Ministri Maas. Ai u shpreh se Gjermani po punon për të mundësuar hapjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare për këto vende, në gjysmën e dytë të vitit:

“Gjatë presidëncës tonë kemi ndërmjetësuar për zgjidhjen e problemeve mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, pa rezultat. Dhe ne duam të mbajmë Konferencën e parë Ndërqeveritare në gjysmën e dytë të këtij viti. Unë mendoj se do të kemi sukses në arritjen e kësaj.

Ne kemi qënë të qartë se përpjekja për kryerjen e reformave në këto vend do të mbështet, si shteti i së drejtës e lufta kundër krimti të organizuar. Vendet duhet të vazhdojnë reformat për luftën kundër korrupsionit, që të krijojnë mundësinë që paratë e BE-së të investohen në këto reforma”.

Ndërsa për investimet kineze dhe ruse në këto vende, Maas u shpreh se kjo nuk “do të thotë se Kina po rrit ndikimine saj në rajon ose në këto vende”.

LEXO  Ulet fasha e vaksinimit, pas marrjes së 25 mijë vaksinave SputnikV

“Ne duhet të ofrojmë alternativën tonë për Ballkanin Perëndimor, dhe pikërisht ky ëshët qëllimi i Procesit të Berlini”, përfundoi Maas.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme