Ministri gjerman Michael Roth: Rishikimi i kufijëve në Ballkan, rrugë e rrezikshme

Nga Exit News
Ministri gjerman Michael Roth: Rishikimi i kufijëve në Ballkan, rrugë e rrezikshme

Ministri gjerman për Evropën, Michael Roth,  reagoi në rrjetin Twitter, në lidhje me zbulimin e planit slloven për rishikim të kufijëve në Ballkan duke e quajtur një “rrugë e rrezikshme“.

Shtetet në Ballkanin Perëndimor kanë të ardhme vetëm si shoqëri multi-etnike dhe multi-religjioze. Pajtimi dhe bashkëpunimi rajonal janë kyç për paqe, demokraci dhe prosperitet,” shkruan Roth.

Publikimi në mediat sllovene i një plani joformal mbi ripërcaktimin e kujfijëve në Ballkan ka ndezur debate në rajon e më tej.

Komisioni Europian pak ditë më parë e mohoi ekzistencën e një plani të tillë.

Ndërkohë që, eurokomisionerja sllovene Tanja Fajon u shpreh se lajmi ka prekur besueshmërinë e Sllovenisë, e cila duhet të bëjë të qartë pozicionin e saj,

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>