Ministri i Jashtëm grek Dendias vizitë zyrtare të premten në Kosovë

Nga Exit News
Ministri i Jashtëm grek Dendias vizitë zyrtare të premten në Kosovë

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias do të zhvillojë të premten një vizitë zyrtare në Prishtinë i shoqëruar nga Zëvendës Ministri i Punëve të Jashtme, Costas Frangogiannis.

Ata do të takohen me Presidenten Vjosa Osmani, Kryeministrin Albin Kurti, Kryetarin e Parlamentit Glauk Konjufca dhe Zëvendës Kryeministrin dhe Ministrin e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Donika Gërvalla-Schëarz, sipas njoftimit të ministrisë së Jashme greke.

Bisedimet pritet të përqëndrohen në perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe dialogun Beograd-Prishtinë.

Greqia nuk ka njohur ende pavarësinë e Kosovës ndërsa Athina ka paralajmëruar më herët se një gjë e tillë do të ndodhë kur të ketë një marrëveshje mes Prishtinës dhe Beogradit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>