Ministrja Gjonaj përshëndet zgjedhjen e anëtarit të pestë të Gjykatës Kushtetuese

Nga Exit News
Ministrja Gjonaj përshëndet zgjedhjen e anëtarit të pestë të Gjykatës Kushtetuese

Ministrja e Drejtësisë ka përshëndetur zgjedhjen e anëtarit të pestë të Gjykatës Kushtetuese Altin Binaj.

Zgjedhjen e Binajt ajo e sheh si angazhim të mazhorancës për zbatimin e Reformës në Drejtësi.

“Vendimi sot i Kuvendit të Shqipërisë për zgjedhjen e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, tregon qartazi se mazhoranca është tërësisht e angazhuar për zbatimin e Reformës në Drejtësi deri në fund, si një angazhim ndaj qytetarëve dhe për të avancuar në integrimin evropian”, tha ajo në llogarinë e saj në Twitter.

Gjonaj përshëndeti edhe KED, duke thënë se ka përfunduar “në kohën më të shkurtër të mundshme proçesin e verifikimit dhe vlerësimit të kandidatëve me qëllim plotësimin e vendeve në Gjykatën Kushtetuese”.

Ministrja e Drejtësisë u shpreh se është përgjegjësi e të gjitha institucioneve për të bërë të mundur funksionimin e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë.

Exit News ka ngritur dyshime për ligjshmërinë e procedurës dhe votimit në Parlament të një kandidati të vetëm, në kundërshtim me kërkesën ligjore për tre kandidatë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>