Ministrja Xhaçka: Do zbatojmë masat e Greqisë, nuk i biem dot murit me kokë

Nga Exit News
Ministrja Xhaçka: Do zbatojmë masat e Greqisë, nuk i biem dot murit me kokë

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka i bëri apel emigrantëve të bllokuar në Kakavijë që të kthehen mbrapsht pasi është e pamundur që të gjithë të kalojnë kufirin brenda datës 15 gusht.

Duke folur nga Kakavija ku ndodhet prej disa orësh, Xhaçka tha se masat e vëna nga shteti grek duhen respektuar:

“Ne masat do t’i respektojmë sepse nuk çfarë të bëjmë, nuk i biem dot murit me kokë.”

Ajo tha se qeveria shqiptare po negocion me atë greke për të rritur stafin në sportelet e doganës greke dhe mjekët që bëjnë testimin e qytetarëve:

 “Ka predispozitë pozitive për të rritur kapacitet njerëzor, qoftë për mjekëve dhe për të shtuar sportele, por edhe kjo ka vështirësitë e veta, pavarësisht dashamirësisë për ta ofruar.”

Ministrja tha se situata në Kakavijë nuk është tendencioze nga pala greke, pasi shumë shtete po marrin masa shtesë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit:

“Nuk është vetëm Greqia, masat i ka vendosur Anglia për Francën, nuk protestuam kur Itali mbylli kufijtë, as kur i mbyllëm ne, sepse kjo ishte mënyra jonë për të mbrojtur qytetarët.”

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>