Ministrja Xhaçka mbron ambasadorin Soreca pas akuzave të Aleancës për Teatrin

Nga Exit News
Ministrja Xhaçka mbron ambasadorin Soreca pas akuzave të Aleancës për Teatrin

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka mbrojtur ambasadorin e BE në Tiranë, Luigi Soreca duke i quajtur shpifje akuzat e disa prej Përfaqësuesve të Aleancës për Mbrotjen e Teatrit.

Xhaçka shkruan në Twitter se Soreca ka mbështetur Shqipërinë për trajtimin e pasojave të tërmetit, pandemisë dhe në rrugën drejt integrimit ndonëse nuk ka kursyer kritikat ndaj qeverisë dhe politikës kur ka menduar se ato kanë gabuar.

“Më vjen keq për akuzat e shpifëse ndaj tij”, thotë Xhaçka.

Bashkimi Evropian i ka quajtur “fushatë kundër kreut të Delegacionit të BE-së në Shqipëri”, akuzat ndaj Sorecës.

22 përfaqësues të Aleancës për Teatrin paditën të hënën në SPAK ambasadorin Soreca për akuzën e ndikimit për llogari të kryebashkiakut Veliaj, në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e Teatrit Kombëtar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>