Momenti kur Cristiano Ronaldo u shndërrua në ‘CR7’

Nga Exit News
Momenti kur Cristiano Ronaldo u shndërrua në ‘CR7’

Verën e vitit 2003, emri Cristiano Ronaldo ishte në listat e shumë klubeve të mëdha. Ai sapo kishte mbushur 18 vjeç, luante për Sportingun e Lisbonës dhe kishte fituar vend në përfaqësuesen e Portugalisë.

Më së shumti e kërkonte Arsenali. Valixhet për në Londër ishin gati, por transferimi dështoi. Trajneri Arsene Wenger do ta konsideronte pengun më të madh të karrierës së tij.

Fati i Ronaldos shenjohet më 6 gusht 2003, ditën kur ai luan ndeshjen më të rëndësishme të jetës.

Në Lisbonë atë mbrëmje përurohej me një ndeshje miqësore me Manchester United Stadiumi Jose Alvalade.

Trajneri i United-it, Sir Alex Ferguson kishte dëgjuar më parë për Ronaldon prej asistentit të tij, Carlos Queiroz, ish-trajner i Sportingut në vitet ’90. Ndeshja miqësore shihej si mundësia e duhur për të patur kontakte direkte.

Lojtarët e United-it vinin në atë ndeshje pas një turneu 3-javor në SHBA, ndërsa Ronaldo hidhet në fushë me fanellën me numrin 28. Me topin ndër këmbë ai nis të driblojë kundërshtarët me veprime tejet teknike, mes tyre e pësoi edhe Rio Ferdinand, të cilin një vit më përpara “Djajtë e Kuq” e kishin transferuar për 46 milionë euro nga Leeds United.

“Miqtë më thonin: “Cristiano, nëse luan mirë ndaj Manchesterit, e imagjinon dot, mund të kalosh tea ta.” Dhe unë u përgjigja me mosbesim, pasi ishte ende herët. Atë mbrëmje luajta jashtëzakonisht mirë…”
Cristiano Ronaldo.

Lojtari që vuajti më shumë kalimet e Ronaldos ishte John O’Shea, i angazhuar atë mbrëmje si mbrojtës krahu.

“E shihja Ronaldon të rrëmbente gjithmonë topin e t’ia sillte mendien vërdallë Johnit… më vinte ca për të qeshur.”
Ryan Giggs.

Sportingu e fiton ndeshjen (3-1) dhe Mikaël Silvestre, i angazhuar edhe ai si mbrojtës atë mbrëmje, do të thoshte:

“Në fillim askush nuk e njihte Ronaldon, pas asaj ndeshje të gjithë flisnin për të.”

Pas ndeshjes, lojtarët e United-it, pritën më shumë se zakonisht për t’u larguar nga stadiumi. Ferguson nuk largohet pa bindur Ronaldon të transferohet menjëherë në Manchester.

Për Fernando Santos, asokohe trajner i Sportingut të Lisbonës, ishte një humbje e madhe.

“Ronaldo më habiste kur luante me ne te Sportingu… nuk duhej ta kisha aktivizuar kundër Manchester United-it, sepse prej asaj mbrëmjeje e humbëm.”

Manchester United pagoi 17 milionë euro dhe 7 ditë më vonë Ronaldo debutoi në Old Trafford kundër Boltonit. Në shpatulla mbante numrin 7, numër të lëshuar nga Beckham, i cili ishte transferuar te Reali i Madridit për 38 milionë euro.

Ronaldo nuk shënoi në atë ndeshje, por i la të gjithë gojëhapur me numrat e tij teknikë.

“Ishte një debutim i mrekullueshëm, pothuajse i jashtëzakonshëm.”
Sir Alex Ferguson.

“Ishte debutimi më emocionues që kam parë ndonjëherë.”
George Best.

Që atëherë në botën e futbollit njihet me inicialet CR7. Ai ka mundur të fitojë 5 vlerësime me Topin e Artë, 5 tituj të Champions League, dhjetëra tituj me Manchester United. Real Madrid e Juventus, 1 Kupë Evrope dhe 1 Kupë Lige të Kombeve me Portugalinë.


Përkthyer dhe përshtatur nga La Repubblica.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>