Mungesa e fondeve për institucionet e vettingut fillon të ndihet

Mungesa e fondeve për institucionet e vettingut fillon të ndihet

Siç e kemi theksuar shpesh, ritmi i ngadaltë i procesit të vettingut dhe mungesa e progresit, madje edhe për magjistratët “prioritarë”, është pjesërisht rezultat i mungesës së fondeve të nevojshme nga qeveria për reformën në drejtësi në tërësi. Kjo mungesë fondesh duket se tani po ndikon dhe në buxhetet e institucioneve të reja tësistemit të drejtësisë.

Kjo po ndikon gjithashtu në cilësinë e punës së Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK), i cili në javët e fundit, jo vetëm që nuk ka zhvilluar seanca dëgjimore të reja, por ka publikuar dy vendime me të njëjtin numër protokollesh. Më 25 korrik, KPK-ja mori Vendimin nr. 51 për të konfirmuar Ardian Dvoranin si gjyqtar të Gjykatës së Lartë, ndërsa më 30 korrik, KPK-ja mori një vendim tjetër nr. 51, për të shkarkuar gjyqtarin e Tiranës Bledar Abdullai.

Në momentin kur institucionet e vettingut humbasin radhën e vendimeve të tyre, a nuk do të ishte koha për të shtuar më shumë staf pranë këtyre komisioneve?

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>