NATO dëbon tëtë anëtarë të misionit rus

Nga Exit News
NATO dëbon tëtë anëtarë të misionit rus

NATO ka dëbuar tetë anëtarë të misionit të Rusisë të cilët ishin “oficerë të padeklaruar të inteligjencës ruse”, sipas një zyrtari të NATO-s.

Ky rast shënon përkeqësimin e fundit në lidhjet Lindje-Perëndim që tashmë janë në nivelet më të ulëta të pas Luftës së Ftohtë.

Dëbimi i rusëve u raportua më herët nga Sky News, i cili tha se misioni i Moskës në selinë e aleancës në Bruksel do të përgjysmohej “në përgjigje të aktiviteteve të dyshuara malinje ruse, përfshirë vrasjet dhe spiunazhin”.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga Kremlini apo ministria e jashtme ruse.

Lidhjet e Perëndimit me Rusinë mbeten të tendosura për shumë çështje, nga Ukraina tek ndërhyrja e dyshuar në zgjedhjet ruse në helmimin e vitit 2018 me një agjent nervor në Angli të agjentit të dyfishtë rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij.

“Ne mund të konfirmojmë se kemi tërhequr akreditimin e tetë anëtarëve të Misionit Rus në NATO, të cilët ishin oficerë të padeklaruar të inteligjencës ruse,” tha zyrtari i NATO-s, duke shtuar se numri i pozicioneve që Moska mund t’i dërgojë NATO-s ishte shkurtuar në 10.

“Politika e NATO-s ndaj Rusisë mbetet e qëndrueshme. Ne kemi forcuar parandalimin dhe mbrojtjen tonë në përgjigje të veprimeve agresive të Rusisë, ndërsa në të njëjtën kohë mbetemi të hapur për një dialog kuptimplotë,” shtoi zyrtari.

Agjencia e lajmeve Interfax citoi Leonid Slutsky, kreu i komitetit të çështjeve ndërkombëtare të dhomës së ulët ruse të parlamentit, duke thënë se Moska do të kundërpërgjigjej.

Slutsky u citua të thoshte se pozicioni i të dërguarit të Rusisë në Bashkimin Evropian ishte aktualisht bosh dhe se masa e NATO-s do të dëmtonte dialogun midis Moskës dhe Perëndimit.

“Perëndimi po vazhdon politikën e tij të konfrontimit diplomatik me Rusinë,” tha Slutsky.

Rusia akuzon NATO -n se në mënyrë provokuese ka zgjeruar infrastrukturën e saj ushtarake më afër kufijve të saj. Aleanca thotë se është e vendosur të përforcojë sigurinë e shteteve anëtare pranë Rusisë, pas aneksimit të Krimesë nga Moska në vitin 2014 dhe mbështetjes së separatistëve në Ukrainën lindore.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>