NATO: Greqia dhe Turqia gati të fillojnë bisedimet teknike

Nga Exit News
NATO: Greqia dhe Turqia gati të fillojnë bisedimet teknike

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Greqia dhe Turqia kanë rënë dakord të fillojnë “negociatat teknike” për të ulur rrezikun e incidenteve ushtarake në Mesdheun lindor, Raporton Radio Evropa e Lirë.

Në një deklaratë të botuar në faqen e internetit të NATO-s, Stoltenberg deklaroi se ai ka biseduar me udhëheqësit e Turqisë dhe Greqisë. Dy vendet anëtare të Aleancës kanë mosmarrëveshje në lidhje me të drejtën për të kërkuar rezerva të naftës dhe gazit në atë zonë.

“Greqia dhe Turqia janë aleatë të vlerësuar dhe NATO është një platformë e rëndësishme për konsultime për të gjitha çështjet që prekin sigurinë tonë të përbashkët”, tha Stoltenberg.

Sidoqoftë, një zyrtar grek menjëherë mohoi që është arritur një marrëveshje, duke thënë se Turqia së pari duhet të tërheqë anijet luftarake nga zona në Mesdheun lindor.

Ankaraja ende nuk ka reaguar ndaj deklaratës së Stoltenbergut.

Turqia njoftoi të enjten (3 shtator) se Rusia do të mbajë stërvitje ushtarake në Mesdheun lindor nga data 8 deri më 22 shtator dhe nga 17 deri më 25 shtator në zonën ku ndodhen anijet turke.

Është e paqartë pse Turqia, e cila është një anëtare e NATO-s, shpalli mbajtjen e stërvitjeve në emër të Moskës, edhe pse të dyja vendet kanë forcuar ndjeshëm lidhjet ushtarake, politike dhe ekonomike në vitet e fundit, raporton AP

LEXO  15 mijë shqiptarë aplikuan për punë sezonale në Greqi

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>