NATO do të largohet nga Afganistani

Nga Exit News
NATO do të largohet nga Afganistani

Sekretari i Shtetit i SHBA-ve Antony Blinken i bëri thirrje të mërkurën vendeve aleate të NATO-s të tërhiqeshin nga Afganistani, sipas Reuters. Ai tha se NATO do të punonte për nje fazë përshtatje. Deklarata e Bliken erdhi pasi Uashingtoni njoftoi planet për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës pas dy dekadash.

“Unë jam këtu për të punuar ngushtë me aleatët tanë, me sekretarin e përgjithshëm (NATO), mbi parimin që ne kemi vendosur që nga fillimi: Së bashku, përshtatuni së bashku,” tha Blinken në një deklaratë për median nga selia e NATO-s .

Ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes të vendeve anëtare NATO-s do të diskutojnë planet e tyre, gjatë të mërkurës, përmes video konferencës, për të diskutuar tërheqjen nga Afganistani.

Lajme te ngjashme