Nazer Seiti nuk do të jetë pjesë e procesit gjyqësor ndaj Habilajve

Nazer Seiti nuk do të jetë pjesë e procesit gjyqësor ndaj Habilajve

Në gjykatën e Katanias në Itali u zhvillua dje seanca e parë gjyqësore kundrejt organizatës kriminale të Habilajve. Sipas medias italiane MeridioneWs, bëhet e ditur se Nazer Seiti, financiari i organizatës nuk do të jetë pjesë e këtij procesi gjyqësor. Arsyeja e këtij vendimi ende nuk është bërë publike.

Nazer Seiti u arrestua më 19 tetor gjatë aksionit të policisë në Babicë të Vlorës, ku u kapën 4,5 tonë kanabis. Nazer Seiti pranoi lidhjet me vëllezërit Habilaj, vetëm ato familjare, dhe nuk pranoi të flasë për akuzat për bashkëpunim në trafikimin e lëndëve narkotike.

Pavarësisht vendimit të Krimeve të Rënda, katër prokurorë dhe gjyqtarë vendosën ekstradimin e tij, dhe nuk morën ose përfillën informacionin se i hetuari Nazer Seiti ka qënë nën hetim nga prokuroria e Krimeve të Rënda.

Në seancën e djeshme u përfshinë edhe proces verbalet e marrjes në pyetje të të hetuarve nga dy prokurorët shqiptarë të Krimeve të Rënda.

14 të hetuarit, me përjashtim të italianit Vincenzo Spampinato, kërkuan gjykim të shkurtuar. Vendimi për miratimin e gjykimit të shkurtuar, i cili do të shkurtonte me një të tretën e dënimit do të merret në 26 shtator 2018.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>