Në kulmin e krizës politike dhe të epidemisë së drogës — Rama i shqetësuar për Juventusin

Kryeministri Rama ka komentuar më shumë për Juventusin e Barcelonën se sa për situatën e drogës në Facebook. Kryeministri vetëm në fjalim e Asamblesë së PS-së të mbajtur më 3 prill, ka përmendur pesë herë Juventusin dhe katër herë Barcelonën:

Meqë Partia Socialiste është bërë si Juventusi, që vetëm fiton e pas çdo fitoreje akuzohet nga kundërshtarët e lodhur se fiton me hile, thashë se ky është vendi më i mirë për t’i bërë Erjonit, dhuratën e 45 vjetorit. Është albumi i historisë së lavdishme të Juventusit, që e kanë firmosur enkas për shokun Erjon, shokët Gigi Buffon, Gonzalo Higuaín, Chiellini, Marchisio e të tjerët me radhë.

Juventusi do luajë me Barcelonën, Barcelona do luaj me Juventusin. Datat janë caktuar, as njëra, as tjetra nuk kërkojnë shtyrjen e datës së ndeshjes. Prandaj e ftoj Partinë Demokratike të marrë shembull nga Barcelona. Data e zgjedhjeve nuk shtyhet!

Pavarësisht se shanset që Barcelona të kualifikohet për më tej janë 50%, ndërsa shanset që Partia Demokratike të kualifikohet në 18 qershor për të qeverisur, janë njësoj sa shanset e Saliut për të zëvendësuar Luiz Enrique-n, në fundin e sezonit.

Kjo shkëputje e Kryeministrit nga realiteti u bë më e qartë dje — ndërsa një laborator modern për përpunimin e kanabisit u zbulua në një magazinë në Skrapar, i vetmi koment politik që bëri Kryeministri ishte postimi në Facebook i posterit të Kryetarit të opozitës Lulzim Basha me dixhiturën:

“Ftoj të gjithë tifozët e Barcelonës të futen tek çadra jonë e të mos dalin që aty deri sa të përsëritet ndeshja”.

Me anë të këtyre deklaratave, Kryeministri ka dy qëllime: të duket indiferent dhe i vetësigurt në situatën aktuale duke shpërfillur opozitë; të duket interesant dhe i veçantë përpara njerëzve të thjeshtë.

Në të vërtet kjo është indiferencë e sfrocuar që tregon pasiguri dhe humbje të sensit të realitetit, të rëndësisë që ka detyra e tij dhe të situatës politike me të cilën ai ndeshet.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>