Në Turqi një tjetër kishë bizantine e vjetër kthehet në xhami

Nga Exit News
Në Turqi një tjetër kishë bizantine e vjetër kthehet në xhami

Qeveria turke zyrtarisht ditën e premte ktheu një kishë biznantine të vjetër në një xhami, një muaj pasi bëri të njëjtën gjë me muzeun Aja Sofia.

Vendimi i Presidentit Rexhep Taip Erdoan, i publikuar në fletoren zyrtare në Turqi, thotë se Kisha e Shën Shpëtimtarit Chora në Stamboll, e njohur si Kariye në Turqi, iu dorëzua autoriteteve fetare turke, të cilat do e hapin godinën për lutjet e myslimanëve.

Kisha është e njohur për mozaikët dhe afreskët e saj, që datojnë në shekullin e IV, pavarësisht se ndërtesa mori formën e saj aktuale në shekujt XI–XII.

Ajo shërbeu si xhami gjatë periudhës otomane, e më pas u kthye në muze në vitin 1945.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme