Nëse identifikimi biometrik nuk garanton siguri, Komisioneri për të Dhënat mund ta ndalojë procesin

Nga Exit News
Nëse identifikimi biometrik nuk garanton siguri, Komisioneri për të Dhënat mund ta ndalojë procesin

Kodi i ri zgjedhor ka parashikuar leximin elektronik të dokumentave të identitetit në zgjedhjet e 25 prillit, në të gjithë vendin.

KQZ ka nisur tashmë punën për gjetjen e kompanisë që do të kryejë ndërtojë këtë sistem.

Por Komisioneri i Mbrojtes së të Dhënave Besnik Dervishi u shpreh në “Me pak fjalë”, në Euronews se nëse nuk do garantohet siguria e të dhënave personale, atëherë komisioneri mund ta ndalojë këtë process.

Pyetjes se ‘a keni ju mjetet ligjore për ta ndaluar përdorimin e sistemit nëse nuk plotëson kushtet ligjore?’, komisionerin ju përgjigj se:

“Absolutisht që po. Në fushën e të mbrojtjes së të dhënave pushteti i komisionerit është i plotë. Është detyrim ligjor si për KQZ-në dhe komisionerin për të dhënë mendim.

 Komisioneri ka instrumenta ligjore, ne do të bëjmë monitorim dhe inspektim.

 Ne rekomandojmë. Në rast se kontrolluesi (KQZ) nuk i zbaton rekomandimet, komisioneri ka të drejtën e ndalimit të sistemit për përdorimin e të dhënave personale.”

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>