Nis numërimi në Kosovë, Vetëvendosja kryeson me 44.67 përqind të votave

Nga Exit News
Nis numërimi në Kosovë, Vetëvendosja kryeson me 44.67 përqind të votave

Ka nisur numërimi i votave në Kosovë, ku Vetëvendosja kryeson me 44.67 përqind të votave.

Në vend të dytë renditet Partia Demokristiane e Kosovës (PDK) me 18.54 përqind dhe në vend të tretë Lidhja Demokratike e Kosovës, (LDK) me 13.70 përqind të votave.

Ndërkohë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka marrë 9.71 përqind të votave.

Procesi i votimit në Kosovë përfundoi rreth orës 19:30. Në zgjedhje kanë votuar pjesë 46.90% e qytetarëve.

Në garën zgjedhore janë regjistruar 21 parti politike, 2 koalicione dhe 5 iniciativa qytetare, ndërsa 1052 kandidatë synojnë për 120 vendet e parlamentit të ri.

Për të parë rezultatet klikoni këtu.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme