Nis protesta e opozitës, bllokohen katër akset kryesore në vend

Partia Demokratike, Lëvizja Socialiste për Integrim dhe mbështetës të tyre kanë nisur sot mosbindjen civile, të lajmëruar dje pas vendimit të gjykatës së Tiranës për të lënë në burg protestuesit e Rrugës së Kombit.

Deputetë dhe qytetarë kanë nisur në orën 10 protestën duke bllokuar katër akset rrugore kryesore  të vendit.

Kryetari i PD-së Lulzim Basha bashkë me deputetët e Tiranës ndodhen në Vorë, duke bllokuar hyrjen për në Tiranë.

Në rrethrrotullimin e Milotit janë vendosur deputetët e qarqeve të Veriut. Në Çermë të Lushnjes janë deputetët e qarqeve të jugut, ndërsa në Bradashesh të Elbasanit ndodhet Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi dhe deputetët e Elbasanit.

Nga Elbasani, Monika Kryemadhi tha se protesta e sotme nuk është për të bllokuar rrugët, por për t’i dhënë fund qeverisjes së drogës së Kryeministrit Rama:

“Jemi këtu për të ndërgjegjësuar Kryeministrin e drogës Edi Rama që duhet të tërhiqet nga taksa e rrugës, nga TVSH-sa për biznesin, nga rritja e çmimit të ujit dhe çdo gllabërim që i bën shqiptarëve.”

Në Milot, policia i ka bërë thirrje protestuesve të shpërndahen pasi protesta nuk është e ligjshme. Deputetët demokratë e kanë quajtur thirrjen e policisë si provokim dhe i kanë kërkuar asaj të mos krijojnë përplasje me qytetarët.

Ndërkohë Kryeministri Rama dhe Partia Socialiste po zhvillojnë të vetëm seancën plenare të ditës së sotme. Kryetari i Kuvendit Ruçi nuk pranoi kërkesën e opozitës për ta shtyrë seancën e sotme.

Lajme te ngjashme