Një grup qytetarësh, të shqetësuar për marrjen e shenjave të gishtave gjatë votimit

Nga Exit News
Një grup qytetarësh, të shqetësuar për marrjen e shenjave të gishtave gjatë votimit

Një grup aktivistësh ngritën të enjtën shqetësimin e dhënies së shenjave të gishatve gjatë procesit të votimit. Përmes një letre publike, ata pyesin Kryekomionerin e KQZ-së, Ilirjan Celibashin:

– Si do t’i shfrytëzojë kjo kompani të dhënat?
– Po KQZ si do t’i shfrytëzojë të dhënat?
– Si e garantoni që ato nuk do të keqpërdoren nga kompania, nga KQZ dhe nga punonjësit respektivë të kompanisë e institucionit dhe personat që merren me verifikimin e të dhënave?

Ata ngrejnë dyshime se përmes identifikimit biometrik votimi nuk ka qënë i fshehtë, sipas tyre,

Nëse kryqëzohen të dhënat e QR-KODIT të fletës së votimit që i është dhënë zgjedhësit me numrin korenspondues te pajisja e identifikimit të zgjedhësve, a del emri i votuesit e për pasojë se për kë ka votuar zgjedhësi?”.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>