Një tjetër vilë historike shembet për të ndërtuar pallat

Nga Alice Elizabeth Taylor
Një tjetër vilë historike shembet për të ndërtuar pallat

Një tjetër nga vilat historike të Tiranës u shemb të hënën, 5 tetor.

Villa Pustina, në Rrugën Qemal Stafa, pranë Pazarit të Ri, u shemb për t’i hapur rrugë ndërtimit të një pallati.

Vila u ndërtua midis viteve 1925 dhe 1927. Pronarët jetuan atje deri rreth vitit 1945 kur u pushtua nga shteti komunist. Pas rënies së rregullores, ajo u rimor nga anëtarët e familjes. Sipas The Albanian House, ata nuk ishin mundën të bien në  marrëveshje se si të ndajnë ose menaxhojnë vilën. Përveç kësaj, qeveria nuk ishte e interesuar t’i jepte asaj statusin e monumentit të mbrojtur. Si rezultat, vila u la të degradonte.

villa pushtina
villa pustina

Vila përshkruhet si një shembull i shkëlqyeshëm i arkitekturës historike që ruan një sërë karakteristikash origjinale që demonstrojnë pasurinë e familjes që e zotëronte atë. Këto përfshijnë tjegulla, punime suvaje dhe korniza me zbukurime, motive dhe kolona.

Vila kishte një perzierje tiparesh të arkitekturës vendase për sa i përket karakterit dhe racionalitetit të hapësirave dhe mënyrës së përdorimit të materialeve, trajtimi i tavaneve me elementë dekorativ druri apo theksimi i një hapësire në ballinën e shtëpisë që përafron me elementin e ‘erkerit’ në rastet e banesave ‘korcare’, si dhe ka një trajtim më neo-klasik të banesës ballkanase- europiane të kohës, në trajtimin e pasur me ornamente të volumetrisë etj.

Në fillim të këtij viti, u raportua se vila do të prishej pasi aty ishte dhënë një leje ndërtimi, por nuk kishte ende asnjë datë konkrete.

Dje, fotot e publikuara në mediat sociale tregonin se prishja e vilës kishte filluar.

Kjo është e fundit në një varg të gjatë prishjesh të ndërtesave historike që u hapin rrugë ndërtimeve të kullave në Tiranë. Ndërkohë në qytet kanë mbetur shumë pak ndërtesa të vjetra, ku shumica datojnë nga periudha e komunizmit e në vazhdim.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>