Numri i vdekjeve nga Covid-19 kalon atë të regjistruar në 1918, në SHBA

Nga Exit News
Numri i vdekjeve nga Covid-19 kalon atë të regjistruar në 1918, në SHBA

Numri i regjistruar i vdekjeve nga COVID-19 në SHBA tani ka tejkaluar numrin e njohur të vdekjeve nga pandemia e gripit 1918.

Shtetet e Bashkuara tani kanë shënuar më shumë se 676,000 vdekje nga koronavirusi, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve vlerësojnë se pandemia e vitit 1918 vrau rreth 675,000 njerëz.

Pandemia e vitit 1918 paraqiti një humbje më proporcionale më të madhe, sepse popullsia amerikane në atë kohë ishte më e vogël se sa është sot, vëren AP.

Vlerësimet e vdekshmërisë si për atë grip ashtu edhe për COVID-19 ka të ngjarë të jenë të nën-numëruara.

Numri i plotë i vdekjeve të gripit të vitit 1918 nuk është i saktë nga regjistrimet e dobëta të kohës si dhe mungesa e të kuptuarit të asaj që e shkaktoi atë, sipas AP.

Popullsia amerikane ishte 103 milion para viteve 1920, raporton CNBC. Pothuajse 330 milion njerëz jetojnë në vend.

“Kjo do të thotë që gripi i vitit 1918 vrau rreth 1 në çdo 150 amerikanë,” vëren CNBC. Më shumë se 1 në 500 amerikanë ka vdekur nga COVID-19, sipas të dhënave më të fundit në dispozicion.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>